Koncert med Lulus Venner

 

Den 8. april 2022

Baren åbner kl. 19:00Koncerten starter ca: kl. 20:00

Lulu (eller Charlotte) er bandets forsanger. Hun er født ind i en musikalsk familie og startede sin musikalske karriere som 14-årig sammen med sin far Tonny (Tony´s) på Dragsholm Slot.

I starten af 80érne indsang hun coverversioner fra Dansk Melodi Grand i hendes morbror Svends (Tony´s) studie – Sun Studio på Dortheavej, derefter blev indspilningerne lagt på kassettebånd, og solgt på diverse tankstationer i DK.

I 1988 deltog hun selv som solisten Lulu i Dansk Melodi Grand Prix med sangen “Jeg tror på Johnny B. Goode”, som blev skrevet af hendes anden morbror Knud (Tony´s) –  og hun har sunget lige siden. Både som kor hos Richard Ragnvald og Flemming Anthony (Fast korsanger i AMC studiet Ringsted/Rene´Taagehøj) og som solist i forskellige bands.

Lulu har også været i Nashville – USA, for at indspille numre i studiet hos John Stacy. Senest har hun medvirket i underholdningsprogrammet “Tip et Hit” på dk4 i 2018.

Øl vin vand kan købes i baren

Billetter kan købes på nedenstående billetlink for kun kr. 100

Køb billetter her for kun Kr. 100,-

Billetter kan endvidere købes i Eskebjerg Dagli’ Brugs